Po godzinach

W tym dziale chcielibyśmy Państwu przedstawić trochę informacji o historii regionu, pokazać ciekawe miejsca, oraz przedstawić historię zakładów których dokumentację przechowujemy. Dział ten zawiera zarówno odnośniki do stron w sieci jak i informacje z naszych zasobów. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Strona jest cały czas w rozbudowie, więc warto tu zajrzeć co jakiś czas i sprawdzić co pojawiło się nowego. Zapraszamy!

 

 

Fototeka śląska FOTOTEKA ŚLĄSKA
Serwis prowadzony przez Muzeum Wsi Opolskiej w którym gromadzone są przede wszystkim fotografie wykonane przed 1945 rokiem, związane z terenami i mieszkańcami wsi Śląska Opolskiego. Najstarsze z nich pochodzi z końca XIX wieku.

 

 

FALKENBERG O/S FALKENBERG O/S – Niemodlin I Okolica, Historia Regionu, Mapy, Dawne Pocztówki
Zarys historii poligonu wojskowego w Łambinowicach (Lamsdorf O/S). Zastępcze środki płatnicze w Łambinowicach (Lamsdorf O/S).Przemysł i rzemiosło powiatu niemodlińskiego do 1945 roku. Die Industrie und Gewerbe des Kreises Falkenberg O/S bis 1945 Jahr.

 

 

POSSELT-LANDKARTEN 1 POSSELT-LANDKARTEN 1
Strony prezentujące przedwojenne niemieckie mapy obecnych zachodnich i północnych województw Polski w skali 1:100 000 (dawne prowincje: Brandenburg, Ostpreußen, Pommern, Posen, Schlesien, Westpreußen ). Strony w języku niemieckim.

 

 

POSSELT-LANDKARTEN 2 POSSELT-LANDKARTEN 2
Mapa Niemiec z roku 1907 (około) w skali 1:500 000, na 27 kartach, z dołączonym oryginalnym alfabetycznym spisem miejscowości uwidocznionych na mapie. Strony w języku niemieckim.

 

 

ZAKŁADY TKANIN DEKORACYJNYCH WELUR S.A. W KIETRZU ZAKŁADY TKANIN DEKORACYJNYCH WELUR S.A. W KIETRZU

Krótka notka o historii zakładów

 

 

SZPITAL W BRANICACH SZPITAL W BRANICACH
Historia Szpitala w Branicach. Życie biskupa Józefa Nathana. Zarys historii Branic. Współczesne i historyczne fotografie Szpitala.

 

 

Opolskie Fabryki Mebli S.A. w Opolu Opolskie Fabryki Mebli S.A. w Opolu
Historia jednego z większych zakładów Opolszczyzny, który już niestety odszedł w niebyt.

 

 

Przychodnia OLK-a w Opolu Przychodnia OLK-a w Opolu
Zalążek historii dawnego Obwodu Lecznictwa Kolejowego w Opolu i jego przychodni. W chwili obecnej tylko historia „Przychodni Pod Wieżą” w Brzegu.